گزارشی از نشست برگزار‌کنندگان جشنواره‌ی "از ایده تا بداهه" حوزه هنری استان گیلان با دکتر رحمت امینی؛
جشنواره‌ی "از ایده تا بداهه" باید اعتبار بی‌آفریند
 
جمعی از مسئولان جشنواره تخصصی بازیگری "از ایده تا بداهه" استان گیلان، با حضور در دفتر رییس مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری، طی نشستی، ضمن گزارشی از عملکرد خود، خواستار مشاوره، حمایت و همکاری بیشتر حوزه هنری مرکز در برگزاری جشنواره‌ی خود شدند.
 
جمعی از مسئولان جشنواره تخصصی بازیگری "از ایده تا بداهه" استان گیلان، با حضور در دفتر رییس مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری، طی نشستی، ضمن گزارشی از عملکرد خود، خواستار مشاوره، حمایت و همکاری بیشتر حوزه هنری مرکز در برگزاری جشنواره‌ی خود شدند.
 
این نشست که صبح امروز؛ یکشنبه 21 آبان‌ماه؛ در دفتر دکتر رحمت امینی برگزار شد حاوی نکاتی برای ارتقاء جشنواره‌ی "از ایده تا بداهه" استان گیلان بود.
 
به گزارش صحنه، در ابتدای این نشست، فرهاد پاک سرشت؛ عضو کمیته داوری جشنواره‌ی "از ایده تا بداهه"؛ پیشینه‌ای از جشنواره تخصصی بازیگری "از ایده تا بداهه" را بازگو کرد و گفت: این جشنواره در سال اول برگزاری خود آنچنان که باید از سوی هنرمندان جدی گرفته نشد. اما با استمرار برگزاری آن، مخاطب خود را پیدا کرد و توانست نظر جمع زیادی از فعالین تئاتر را به خود جلب کند. استقبال از این جشنواره همینک به نحوی شده که بلافاصله با پایان جشنواره، هنرمندان برنامه‌ریزی برای حضور در جشنواره‌ی سال آتی را شروع می‌کنند.
 
پاک سرشت اضافه کرد: متاسفانه نگاه موضوعی این جشنواره کمی درهم است! و تفکیک موضوعی وجود ندارد. سعی ما بر این است که با در نظر گرفتن موضوعاتی از قبیل مذهبی، اجتماعی و یا طنز، این جشنواره را شکیل‌تر و منظم‌تر برگزار کنیم.
 
علی حاج عسگری؛ داور دو دوره از جشنواره "از ایده تا بداهه"؛ در ادامه به بحث آسیب‌شناسی جشنواره اشاره کرد و تصریح کرد: از سوی شرکت‌کنندگان این جشنواره اشتیاقی وجود دارد که بنا به تصور من اگر برای هدایت ایشان تمهیدی در نظر گرفته نشود این اشتیاق و شوق رو به خاموشی گذاشته و جشنواره به کهنگی خواهد رسید.
 
وی دعوت و حضور چند استان دیگر به این جشنواره را راه حل مناسبی برای پویاتر شدن آن عنوان کرد و گفت: اگر جشنواره‌ی "از ایده تا بداهه" علاوه بر استان گیلان با حضور چند استان دیگر برگزار شود می‌توانیم تنوع بیشتری را شاهد باشیم و در نتیجه شرکت‌کنندگان بیشتری را به آن جذب کنیم.
 
در ادامه‌ی این جلسه، محمد مهدی یوسف زاده؛ عضو هیات انتخاب جشنواره؛ استمرار ارتباط شرکت‌کنندگان و برگزار کنندگان جشنواره در طول سال را مهم دانست و افزود: اگر برای جشنواره‌ی "از ایده تا بداهه" یک دبیرخانه دائمی در نظر گرفته شود می‌توان بهتر و دقیق‌تر برای آینده آن برنامه‌ریزی کرد. این دبیرخانه حتی می‌تواند از شکل رایج خود نیز پا را فراتر گذاشته و به محلی برای جلسات ماهیانه شرکت‌کنندگان و انتقال تجربیات آن‌ها تبدیل شود.
 
پور جعفری؛ مدیر دفتر تئاتر حوزه هنری استان گیلان؛ نیز به جنبه‌ی تخصصی این جشنواره اشاره کرد و گفت: من نیز با داشتن دبیرخانه دائمی جشنواره موافقم. در این صورت ما می‌توانیم کارگاه‌های آموزشی برگزار کنیم و از حضور اساتید برجسته‌ی تئاتری نیز بهره ببریم. کما این‌که جشنواره می‌تواند از لحاظ کیفی ارتقا یافته و در آن صورت نیز دیگر می‌توان نگران پر و خالی بودن سالن و استقبال تماشاگران نبود.
پاک‌سرشت با این پیشنهاد به طور قاطع موافق نبود. از نظر وی در این حالت جشنواره به یک کارگاه آموزشی تبدیل می‌شود و از اهداف خود فاصله می‌گیرد. وی ارتقاء کیفی آثار را مهم دانست اما حیات جشنواره را به حضور تماشاگران منوط دانست.
 
در پایان گفت‌و شنود هیات برگزاری جشنواره "از ایده تا بداهه"، دکتر رحمت امینی؛ رییس مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری؛ ضمن تشکر از ایشان به ارائه پیشنهاداتی در جهت بهبود کمی و کیفی جشنواره پرداخت.
 
امینی در ابتدا گفت: جشنواره "از ایده تا بداهه" در حوز‌ه‌ی جشنواره‌های تخصصی قرار می‌گیرد. برای اولین قدم بهتر است که شورای سیاستگذاری و شورای علمی حرفه‌ای و تخصصی برای جشنواره‌ی تشکیل شود و شورای علمی می‌تواند شیوه‌نامه‌ای را در جهت اهداف جشنواره تنظیم نماید تا روند برگزاری آن بر اساس شیوه‌نامه‌ای مدون صورت گیرد.
 
وی در خصوص جذب اسپانسر و تقویت بنیه‌ی مالی جشنواره نیز اظهار داشت: حضور آموزشگاه‌های بازیگری خصوصی در جشنواره به خودی خود، یعنی جذب اسپانسری که مرتبط با جشنواره است. از این پتانسیل جشنواره می‌توانید به خوبی استفاده کنید و وقتی آموزشگاهی ببیند با حضور در جشنواره‌ی با کیفیتی می‌تواند بر اعتبارش بی‌افزاید، سعی می‌کند با همه‌ی توانش در جشنواره شرکت کند. ضمن اینکه استفاده از دیگر اسپانسرها نیز بلامانع است اما جشنواره را باید به سمتی پیش برد که شرکت در آن باعث کسب اعتبار و آبرو برای شرکت‌کنندگان باشد. کما اینکه خودتان معتقدید کم و بیش این اتفاق افتاده است.
 
این استاد دانشگاه پیرامون جذب مخاطب نیز خاطرنشان کرد: اگر رپرتواری از آثار برگزیده‌ی جشنواره نیز برگزار شود ‌می‌تواند در جذب تماشاگر، موثر باشد. ضمن این‌که این رپرتوار می‌تواند با چاشنی جلسات نقد و بررسی نیز همراه باشد تا شکلی علمی و آموزشی به خود بگیرد.
 
امینی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: برای برگزاری جشنواره به شکل منطقه‌ای یا سراسری، عجله نداشته باشید. عجله در این اقدام می‌تواند دچار ضعف و شکست روند کار شود.
 
وی در پایان این نشست با اعلام آمادگی مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری برای حمایت از جشنواره‌ی از ایده تا بداهه" استان گیلان گفت: همچون گذشته حمایت‌های علمی و معنوی خود را دریغ نخواهیم کرد ولی باید دید در بودجه سال آینده چقدر دستمان باز است ولی تصور شما باید این باشد که جشنواره باید به لحاظ اقتصادی روی پای خود بایستد.
 
به گزارش صحنه، گفتنی است سومین جشنواره استانی "از ایده تا بداهه" گیلان تابستان امسال با استقبال تماشاگران و هنرجویان بازیگری در حوزه هنری استان گیلان برگزار شد.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

/ 3 نظر / 13 بازدید
دوست یک کمی قدیمی

بی هیچ بهانه ای همیشه با یادت هستم شاید این همان دوست داشتن باشد... تولدتون مبارک براتون بهترینها رو آرزو می کنم با احترام[گل]

متاسفم برای همه شما............

مرادی

باسلام . شبکه دوم سیما در حال تولیدی فیلمی با موضوع تاریخ معاصر می باشد و در همین راستا به دنبال بازیگر برای نقش محمدرضا پهلوی بوده و از کلیه گروه های نمایشی که بازیگر شبیه محمدرضا پهلوی تقاضا دارد به آدرس ایمیل ویا با شماره همراه 09126803498 تماس حاصل فرمایند . با سپاس